Clubs/Teams

At Riverton High School, we want all of our students to get involved with the culture of our school.  We have a wide variety of clubs, teams and activities to get involved in.  Being involved makes school more enjoyable, helps students to stay motivated in their school work, and looks great on college and scholarship applications.

The following is a list of each of Riverton’s clubs and teams and their school advisors.  Students should contact the school advisors and coaches if they are interested in learning more about any of these clubs, teams, or organizations.

Clubs’ Web Pages

Clubs: Advisors / Room

Sanctioned Sports - Coaches/Room

  • Art Club: Jennifer Riley & Shauna Mitchell – 1142
  • ASL Club: Becky Tueller – 1401
  • Astronomy Club: Rebekah Whitham – 2412
  • Big Dub Yo-Yo Club: Max Meyer – 1005
  • Book Club: Michelle Miles – Media Center
  • Bowling Club: Rebekah Whitham – 1157
  • Boys Volleyball: Nicki Beus – 2619
  • Climbing Club: Cliff Strieby – 2303
  • DECA: (Distributive Education Clubs of America): Joe Gorman/ Dylan Myers – 1069
  • Drama/Thespian Club: Clin Eaton – 1009
  • Dungeons and Dragons: Robyn Harris – 1206
  • FBLA: Future Business Leaders of America: Joe Gorman/Dylan Myers – 1303
  • FCCLA: Family Career & Community: Lindsay Maxfield – 1622
  • FFA: Future Farmers of America: Angie Pommerening – 2513
  • French Club: Tyler Anderson – 2621
  • Geology Club: Melissa Usher -1513
  • Girls Tackle Football Club: Erin Mcguire – 1414
  • GSA: Claudette Rush – 2622
  • Hockey Club: Buffy Blunk – 1056
  • HOSA(Health Occ. Student Association): Trudy Pecorelli – 1403
  • Interact (South Valley Rotary): Shauna Eccles – Counseling
  • Kindness Crew: Josh Briggs – 2302
  • Latinos in Action: Amy Huhtala – 2405
  • Math Club: Belva Parks – 2521
  • Mountain Bike Club: Emily Bateman – 1526
  • Magic the Gathering Club: Kirt Davis – 2305
  • National Honor Society: Leslie Thompson – 2624
  • Pickleball Club: Angela Johnson – 1301
  • Ping Pong Club: Megan Murdock -2306
  • PTSA Student Club: Williams – 1126
  • Riverton City Youth Council: Ulmer – 1901
  • Rugby: Chase Englestead – 1115
  • Science Olympiad: Tamra Rossiter – 1412
  • Skills USA: Jay Hales / Jennifer Riley – 1171/1142
  • Smash Bros: Jason Wiemer -1905
  • Spanish Club: Taletha Judy – 2623
  • Spikeball: Chase Englestead -1115
  • Sport Shooting Club: Leann Salisbury – 2406
  • Super Fan Club/School Spirit: Katie Borgmeier – 1526
  • The Civic Society: Dave Johnson – 2142
  • Wolf Buddies: J. Adair – 2506

 

Other

  • Boys State (Juniors): Shauna Eccles – Counseling Center
  • Girls State (Juniors): Shauna Eccles – Counseling Center
  • HOPE Squad: Holly Jesen – Counseling Center
  • Sterling Scholars: Trish Marshall – 2403

  • Boy’s Basketball: Skyler Wilson – 2301
  • Girl’s Basketball: Jodi Lee – Gym
  • Baseball: Jay Applegate – 1527 / Gym
  • Cross Country: Chase Englestead – 1115 / Gym
  • Football:  Jody Morgan – 1919
  • Girls Golf: Steve Nyhus – 1203
  • Boy’s Lacrosse: Alex Dooley
  • Girl’s Lacrosse: Lindsay Lafleur
  • Boy’s Soccer: Paul Moizer – 2041
  • Girl’s Soccer: Paul Moizer – 2041
  • Softball: Katelyn Elliott – 2519
  • Swimming: Andrew Powers – 1511
  • Girl’s Tennis: Ron Ence – Gym
  • Boy’s Tennis: Ron Ence – Gym
  • Track and Field: Chase Englestead – 1115 / Gym
  • Girl’s Volleyball: Deb Roan – 1147 /
  • Wrestling: Joe Gorman – 1303

Audition Classes: Teacher / Room

  •  Cheerleading: Trista Phillips & Morgan Hansen
  • Dance Company: Brin Perkins – 1024
  • Drill Team: Lexi Yraguen
  • A’capella: Matthew Ulmer – 1901
  • Cadence: Matthew Ulmer – 1901
  • Madrigals: Matthew Ulmer – 1901
  • Bell Choir: Matthew Ulmer – 1901
  • Symphonic Band: Jason Weimer – 1905
  • Jazz Band: Jason Weimer – 1905
  • Percussion: Max Meyer – 1005
  • Color Guard: Jason Weimer -1905
  • Marching Band: Jason Weimer – 1905
  • Drum Line: Max Meyer – 1906 /1005
  • Theater 3: Clin Eaton – 1009 / 1414
  • Theater 4: Erin McGuire – 1009 / 1414
  • Stage Tech: Clin Eaton – 1009 / 1414
  • Musical Theater: Clin Eaton – 1009 / 1414
  • Literary Magazine: Claudette Rush – 2622
  • Newspaper: Michael Henriksen – 2045
  • Peer Leadership Team (PLT): Laura Taylor – 2304
  • School Store: Dylan Myers – 1069
  • Student Government: Katie Borgmeier – 1524
  • Class Officers: Kirt Davis – 2301
  • Video Production: Jeff Hill – 1070
  • Yearbook: Jennifer Riley-Hansen – 1152